Doç. Dr. Nurullah Ermiş

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Uluslararası Hastalar : 00 90 544 677 35 66 - +2130675004735
Sağlıklı Ayakkabı Seçimi

Bir insan hayatı boyunca binlerce kilometre yol yürür. Bu uzun yürüyüşün büyük bir kısmı ne yazık ki uygun olmayan rahatsız ayakkabılarla yapılır.

Çok sıkı, çok geniş ya da yeterli destek sağlayamayan ayakkabılar, ayaklarda, ayak bileğinde, bacaklarda, kalça ve omurga üzerinde istenmeyen strese yol açar. Süregelen bu basınç, ağrı ve yaralanmalara neden olarak; iş, spor ve gündelik hayatta kısıtlama ve engellemeler oluşturur.

Uygun olmayan ayakkabılar bunyon (kemik çıkıntıları), nasır ve ayak derisinde kalınlaşma, parmak şekil bozuklukları (çekiç parmak gibi), plantar fasiit (topuk dikeni), ayak kemiklerinde stres kırıkları ve daha pek çok sorunlara neden olur.

Ayakla ilgili pek çok problem kişinin ayağına, vücut biçimine ve hayat tarzına uygun ayakkabılar kullanılarak önlenebilir.

Ayakkabı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Öneriler

Ayakkabı seçiminde moda, şıklık çok önemsenen, öne çıkan bir konu olsa bile bu kararı etkileyecek tek faktör olamaz. Ayak problemlerinin gelişim olasılığını azaltmak için, ayakkabı ayağın şekline uyum göstermeli, uzun süre ayakta kalmak, uzun mesafe yürümek gibi kişinin gün içindeki işlevleriyle uyumlu olmalıdır.

Sağlıklı ayakkabıda aranacak belli başlı özellikler; sarsıntıyı emen yumuşak yastıklı topuğa sahip olması, kolaylıkla bükülmeyen, dönmeyen, çökmeyen sağlam tabanlık içermesi ve esnek olmasıdır. Ayakkabının üst bölümünün yumuşak, nefes alabilen malzemeden yapılması uzun süreli kullanımda ayağın daha konforlu olmasını sağlarken, ayak derisinin tahriş olmasını ve terlemeyi engeller. Ayakkabının içerisinde ya da tabanlığında ayak ark desteği bulunmalıdır. Pek çok ayakkabının içerisindeki tabanlık çıkarılıp, daha kaliteli hazır tabanlıklarla değiştirilebilir. Kişiye özel tabanlık belli bir ayak problemi varsa, doktor tarafından önerilmişse kullanılabilir.

 • Gün boyunca ayaklar şişebilir, en rahat edilecek ayakkabıyı seçebilmek için alışveriş gün sonunda yapılmalıdır.

 • Yaşın ilerlemesiyle birlikte ayak numarası büyür, bu yüzden her sene ayakkabı numarası ölçümü tekrarlanmalıdır.

 • Ayakkabı denerken ve ayak ölçümü yapılırken ayakta durulması gerekir çünkü vücut ağırlığının taşınmasıyla, oturur pozisyona göre ayaklar genişler.

 • Pek çok insanın bir ayağı diğerinden daha büyüktür, bu yüzden her iki ayağın da ölçümü yapılmalıdır. Ayakkabı seçimi büyük olan ayağa göre yapılır.

 • Numaraya göre ayakkabı alınmamalıdır. Ayakkabı numaraları markaya ve ayakkabının tarzına göre değişiklik gösterir. Ayakkabıyı denemek önemlidir, sadece numarasına bağlı kalmadan ayağa en iyi uyan ve rahat edilen ürün alınmalıdır.

 • En uzun parmak ve ayakkabının ucu arasında 1 cm boşluk olmalıdır. Ayağınız için çok uzun bir ayakkabı giyerseniz, ayağınız sürekli ayakkabının ön tarafına doğru kayacağından ağrı, kabarcıklar ve su toplamaları gelişebilir.

 • Ayakkabı satın almadan önce değişik yüzeylerde yürüyerek, buralarda rahat olup olmadığından emin olun.

 • Ayağınız belli biçimdeki bir ayakkabı için çok genişse, büyük numara ayağa daha iyi uyum göstermez. Büyük numara ayağın genişliğine uyum gösterip, rahat gibi olsa bile ayakkabının ön bölümünde çok fazla boşluk ve yer oluşur, ayak öne ve arkaya kayar, ayak ve ayak parmakları sorunları oluşur.

 • Ayakkabının parmakları içeren ön bölümü kare ya da yuvarlak şekle sahipse parmakların rahatça sığabileceği boşluk ve yer olur. Ayak parmakları rahatça hareket edebilmelidir. Sivri uçlu ayakkabılar parmakları sıkıştırır, rahatsızlık verir, yara, nasır ve şekil bozukluklarına neden olur.

 • Kadınlar 5 cm’den yüksek topuklu ayakkabı giymemelidir. Yüksek topuklu ayakkabılar ayak parmaklarını sıkıştırarak doğal olmayan üçgen şekil içine girmeye zorlar, ayak tabanına daha fazla basınç yüklenmesine sebep olur.

 • Esnetilmeye ihtiyacı olan ayakkabı almayın. Ayağın kaymasına engel olmak için ped konulması gereken ayakkabı almayın.

 • Pahalı ayakkabı almanıza gerek yok, ayağa uyan ve konfor sağlayan ayakkabı almanız yeterlidir. Şık, modaya uygun ayakkabıların mutlaka rahatsız olmasına gerek yoktur, ayağınızın rahat edeceği stil sahibi pek çok sağlıklı ayakkabı bulunmaktadır.

Diğer Yazılar

Basınç Gidericiler

Basınç Gidericiler

Yürüme Analizi

Yürüme Analizi

Spor Yaralanmaları

Spor Yaralanmaları

Mucize Spor Yüzme

Mucize Spor Yüzme