Doç. Dr. Nurullah Ermiş

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Uluslararası Hastalar : 00 90 544 677 35 66 - +2130675004735
Spor Yaralanmaları

Düzenli yapılan sporun vücut için birçok faydası bulunduğunu ifade eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Nurullah Ermiş, kişilerin adale gerginliği gibi spora bağlı küçük yaralanmalar geçirdiğini, ancak az sayıda da olsa bazı sporcular kıkırdak ayrılması veya kemik kırığı gibi ciddi yaralanmalar yaşayabildiğini anlattı. Doç. Dr. Nurullah Ermiş en sık görülen spor yaralanmaları, "Aşırı kullanıma bağlı tekrarlayan zorlanmalar ile stres kırıkları meydana gelebilir. Bu yaralanma türü, sporcunun uzun süreli spordan uzaklaşmasına neden olabilir. Aşırı kullanım ile ilgili topuk dikeni meydana gelebilir. Uygunsuz tırnak bakımı ve ayakkabı kullanımı ile tırnak batmaları da olabilir. Aşil tendon zorlamaları, ayak bileği bağ yaralanmaları ve özellikle futbolcularda meydana gelen kemik çıkıntılar ağrıların sebebi olabilir" diye özetledi.

KAS ÇEKMELERİ VE YIRTIKLARI
Bacak ağrılarının en sık sebebinin kas çekmeleri veya yırtıkları olduğunu ifade eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Nurullah Ermiş, şunları söyledi:
“Menisküs yırtıkları, bağ kopmaları ve kıkırdak problemleri sıklıkla meydana gelmektedir. Genellikle egzersiz sırasında meydana gelenler kas spazmına bağlı göğüs ağrısı görülebilir. Özellikle esnek sporcularda omuzda çıkık olma olasılığı yüksektir. Ayrıca kas ve tendon yırtıkları atıcı sporcularda sık gözlenir. Özellikle eline uygunsuz raket kullanan veya raket tutma tekniği doğru olmayan tenis oyuncularında dirsek ağrıları sık gözlenir.”

KORUNMA DA ÖNEMLİ
Doç. Dr. Nurullah Ermiş, spora bağlı yaralanmaların tedavisi kadar sporcunun yaralanmadan korunması da oldukça önemli olduğunu belirtti. Bunun için doktorun ve antrenörün aktif rol oynadığı aktif rehabilitasyonun düzenlenmesi gerektiğini anlatan Güneş, “Sporcunun yaralanmadan korunma ile ilgili bilgi sahibi olması ve gerekli ilkelere tam olarak uyması en önemli konudur. Ancak bu şekilde sporcu kapasitesini maksimum olarak en uzun süre güvenle kullanabilir. Bu sayede sporcunun kalitesi artacaktır” şeklinde konuştu.

TAMAMEN ENGELLEMEK MÜMKÜN DEĞİL
Tüm spor yaralanmalarını engellenenin mümkün olmadığını kaydeden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Nurullah Ermiş, ancak en azından bunların meydana gelme olasılığının etkili bir şekilde azaltılabileceğini belirtti. Doç. Dr. Nurullah Ermiş açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bunun için spor öncesi yeterli zaman ayırarak uygun ısınma egzersizlerini her zaman sıkılmadan ve atlamadan yapmanın önemlidir. Spora bir an önce başlamak için acele edilmemelidir. Vücudu aşırı zorlamamak önerilir. Sporcu kendi kapasitesini bilmeli ve bu kapasite dahilinde zorlanmalıdır. Örneğin futbolcuların kaval kemiklerini korumak için koruyucu kullanması gibi spora uygun yaralanma engelleyici ekipmanlar kullanmalıdır.”

Diğer Yazılar

Basınç Gidericiler

Basınç Gidericiler

Yürüme Analizi

Yürüme Analizi

Sağlıklı Ayakkabı Seçimi

Sağlıklı Ayakkabı Seçimi

Mucize Spor Yüzme

Mucize Spor Yüzme