Doç. Dr. Nurullah Ermiş

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Uluslararası Hastalar : 00 90 544 677 35 66 - +2130675004735
Çalışma Saatleri
 • Pazartesi - Cuma | 08:00 - 20:00
  Cumartesi | 09:00 - 18:00
İletişim Bilgileri

Kalça Kireçlenmesi

Kalça Kireçlenmesi

Kalça Kireçlenmesi Nedir?

Kalça eklemi ağırlığınızı taşıdığı için aşınma ve bozulmaya en sık uğrayan eklemlerdendir. Bu durum tıpta osteoartrit, günlük kullanımda kireçlenme olarak adlandırılır ve kalçanın en sık rastlanılan hastalığıdır. Tüm eklemlerde olduğu gibi kalça ekleminin hem topu hem de yuvası kıkırdakla kaplıdır. Kıkırdak yapı bu iki kemiğin birbiri üzerinde ağrısız ve minimal sürtünme ile kaymasını sağlar. Kalça kemiğinin ilerleyici karakterde, emik ve çevre yumuşak dokuları tutarak eklemi bozan primer veya ikincil nedenlere bağlı olarak gelişen bir yıpranma hastalığıdır. Normal kalça yürüme sırasında, tek ayak üstüne basıldığında vücut ağırlığının 4 katı kadar yük taşıyabilir. Hastalık genellikle 40-45 yaşları arasında daha sık görülür. Kadın ve erkeklerde eşit oranda rastlanır.

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri

 • Hareket sırasında ve sonrasında eklemde ağrı,
 • Hava değişiminden önce veya hava değişimi sırasında eklemde rahatsızlık,
 • Eklemde şişme ve esneklik kaybı,
 • Parmak ucu üzerinde kemiksel şişkinlikler oluşabilir. Benzer şişkinlikler parmağın orta ekleminde de ortaya çıkabilir.

En önemli şikayet ağrıdır. Ağrı sızı tarzında ve tutulan eklemde hissedilir. Ağrı hastalığın başlangıç döneminde hareketle artar ve istirahatle azalır. Hastalık ilerledikçe ağrı basit günlük aktiviteler sırasında bile sorun olabilir. Daha ileri dönemlerde gece uyku düzenini bozan sürekli ağrı oluşabilir. Eklemin hareket kabiliyeti kısıtlanabilir. Ağrının şiddeti her zaman sabit değildir. Hiçbir nedene bağlı olmaksızın iyi ve kötü günler hatta aylar olabilir. Bazı hastalar bunu hava durumuna bağlar ya da daha çok fiziksel aktivite ile ilişkili olduğunu düşünür.

Ağrı dışında eklemde şişlik, tutukluk, sertlik, krepitasyon (hareket ile eklemden gelen çıtırtı sesi), eklem hareketlerinde kısıtlanma, şekil bozukluğu olur ve sonunda sakatlık gelişebilir. Sabah tutukluğu ya da istirahat sonrası görülebilir. Sabah tutukluğu kısa sürelidir; 15-20 dakikayı geçmez.

Osteoartritte en sık tutulan eklemler dizlerdir. Hastalar diz çökme, merdiven inip çıkma, sandalyeye oturup kalkma sırasında zorluk yaşarlar. Dizde şişlik, sıvı birikmesi ve şekil bozukluğu olur.

Kalça Kireçlenmesinde Tanı Nasıl Konulur?

Bir ya da birkaç eklemde ağrının olması osteoartrit teşhisi için önemlidir. Fizik muayene, dizin direkt radyografisi (röntgen tetkiki) ve diğer eklem hastalıklarını dışlayarak tanı doğrulanır.

Osteoartritte kan (sedimentasyon, biyokimya, hemogram) ve idrar tetkikleri normaldir. Direkt grafi tanıda çok yararlıdır. Direkt grafide eklem yüzeyindeki hasara bağlı olarak kemikler arasındaki aralıkta daralma gözlenir. Aynı zamanda eklem kenarlarında osteoartritin varlığını gösteren “mahmuz” tarzında yeni kemik oluşumları (osteofitler) görülür.

Radyolojik bulgular ile hastalığın şiddeti orantılı olmayabilir.

Kalça Kireçlenmesinde Tedavi Yöntemi

Tıbbi Tedavi:

Osteoartritin erken devrelerinde iseniz cerrahi olmayan tedaviler hastalığınızın ilerlemesini yavaşlatabilir,

 • Kalçanızı fazla kullanmaktan kaçınınız.
 • Düzenli fizik aktivite yapınız. Özellikle yüzmeKalça kireçlenmesi su aerobiğiKalça kireçlenmesi salon bisikleti adele kuvvetini korur ve eklem hareket açıklığının korunmasına yardımcı olur.
 • Anti-romatizmalKalça kireçlenmesi anti-enflamatuar ilaçlar kulanılabilir.
 • Geceleri yeterli derecede uyunmalıdır.
 • Fazla kilolar varsa erilmelidir.
 • Baston kullanımı önerilirKalça kireçlenmesi

Cerrahi Tedavi:

Erken dönemlerde kalça artroskopisi hastalığın gelişimini yavaşlatabilir. Kalça artroskopisi dünyada çok az merkezde yapılmakta olup halen gelişme aşamasındadır ve sınırlı müdahale imkanına sahiptir. Proaaa öncesi cerrahilerden biri de osteotomilerdir. Osteotomi femur kemiğinin başının veya boynunun kesilerek yeniden yönlendirilmesidir. Bu yöntemle kalça eklemine binen yükler yeniden düzenlenmekte ve/veya eklemin sağlam yüzeyleri yük taşıyan bölgelere getirilmektedir.

Bu yöntem total kalça proaaalerindeki ilerlemeler nedeni ile popüleritesi azalmakla birlikte bazı vakalarda eşsiz olanaklar sağlayabilmektedir, Kalça ekleminin femur başı bölümündeki küçük kıkırdak boşluklarında (özelllikle travmatik olanları) osteoatritin başlangıç dönemlerinde yapılan kıkırdak nakilleri kalça proaaai gereksinimini ileri yaşlara erteleyebilmektedir.Kalça osteoartritinin radikal tedavisi total kalça proaaaidir.