Uluslararası Hastalar : 00 90 544 677 35 66 - +2130675004735

Bel Egzersizleri

Bel Egzersizleri

1) Düz bir zemine sırtüstü uzanın. Dizlerinizi bükerek ayağınızı yere bastırın ve vücudunuzu gevşetin. Kalçanızı yere yaslayarak karın kaslarınızı kasın. Belinizin çukuru yere temas ederken kalça kaslarını 10 saniye kasın, sonra gevşetin.

2) Sırtüstü yatarken bacağınızı olabildiğince kendinize doğru bükün. Elinizi kavrayın. Diğer dizinizin düz  durmasına dikkat ederek kendinize doğru çekin.

3) Bacağınızı mümnkün olduğu kadar bükün. Elinizle iki dizinizi altlarından tutup kendinize doğru çekin.

4) Sırtüstü yatar pozisyonda kollarınızı iki yana uzatırken dizlerinizi hafifçe kırın. Kollarınızı öne doğru dizlerinize uzatın. başınızı ve omuzunuzu hafif hafif kaldırın. Birkaç saniye bu pozisyonda kalın. Tekrar sırtüstü uzanın.

5) Sırtüstü yatarak bacağınızı düz yukarı kaldırın.

6) Sırtüstü pozisyonda yere uzanın. dizlerinizi hafifçe bükerek, ayaklarınızı açın. Ayak tabanınız yere basarken belinizi ve kalçanızı yavaşca kaldırın. Karın ve kalça kaslarınızı kasarak birkaç saniye bu şekilde kalın, sonra gevşetin.

7) Ellerinizi ve dizlerinizin üzerinde resimdeki gibi durun, kalça ve karın kaslarınızı kasın. Karnınızı içe çekerken başınızı öne eğin sonra sırtınızı yukarı kaldırın. Başınızı kaldırıp belinizi aşağı doğru yavaş yavaş çukur hale getirin.

8) Karnınızın altına ince bir yastık koyup yere yatın. kollarınız iki yana uzatın. arkaya eğmeden başınızla beraber gövdenizin üst kısmını yukarı kaldırın. 5 saniye bu pozisyonda kalın. vücudunuzu düzleştirip hareketi tekrarlayın.