Uluslararası Hastalar : 00 90 544 677 35 66 - +2130675004735

Fizik Tedavi Egzersizleri

Fizik Tedavi Egzersizleri

Skolyoz Egzersizleri

Skolyoz hastalığı ilerleyen bir hastalıktır. Rahat nefes alabilmek ve ağrısız yaşayabilmek için bazı kurallara uymak gerekir.

Skolyoz resimli egzersizler için lütfen tıklayınız…

Bel Egzersizleri

Yaptığımız egzersizler, belimizdeki ve omurgamızda ki zayıf kaslarımızı güçlendirir, daha iyi bir kasa sahip olmamızı sağlar.  Ani hareketlerimizde, oluşabilecek tehlikeleri önlerler, hareket kabiliyetimizi arttırır ve mekanik yüklenmeyi azaltır. Yanlış duruşlarımızı düzeltir, Ağrılarımızı azaltır. Kan Dolaşımımızı hızlandırır bel egzersizleri ve çeşitli egzersiz türleri.

Resimli bel egzersizleri için lütfen tıklayınız.

Bel Fıtığı Egzersizleri

Bel, sırt, karın adalelerini güçlendirmek; eklem ve yumuşak dokuların esnekliğini artırmak için gerekli spor ve hareketlere ömür boyu devam edilmelidir. Ancak bel fıtığı gelişmesine zemin hazırlayabilecek veya bizzat sebep olabilecek mücadele sporları yerine, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme gibi sporlar tercih edilmelidir.

Resimli bel fıtığı egzersizler için lütfen tıklayınız…

Sırt Egzersizleri

Kronik ağrılar, tutukluluk ve  yorgunluk belirtileri sabah kalkarken daha çok belirgindir. Bu tip durumda olanlar için devreye sırt egzersizleri ve egzersizi girmektedir. Binevi fizik tedavi gibi düşünebiliriz. Spor yaşamamızın ayrılmaz bir parçasıdır. Hareketsiz yaşam ve spor ile ilgilenmez isek yaşam kalitemiz çok düşük seviyede olacaktır. Spor yapılmadığı takdirde, mutsuzluk, yorgunluk, gibi bir çok yakınma ile başınız derde girebilir.

Sırt egzersizleri yaparak bunun önüne geçebilirsiniz. Örneğin ; İşten eve geldiğinizde bacaklarınızı sehpaya koyun ve sırt üstü yatın yere, bu şekilde 10 ile 15 dakika arasında kalın, bu yapacağınız egzersiz sizin omuriliğinizin zamanla, eğilim kazanmasını önlemiş binevi kanguru olmaktan sizi kurtarır.

Resimli sırt egzersizleri için lütfen tıklayınız…

Kalça Egzersizleri

Kalça eklemi ağırlığınızı taşıdığı için aşınma ve bozulmaya en sık uğrayan eklemlerdendir. Kalça egzersizlerini yaparak ağrılarınızı ve kireçlenmeyi hafifletmiş olursunuz.

Resimli kalça egzersizleri için lütfen tıklayınız…

Omuz Egzersizleri

Omuz sorunu olan hastalara akut dönemlerin dışında olan her zamanda egzersiz yapmaları önerilir. Egzersiz yapmanın amaçları aşağıdaki gibidir.

1- Omuz eklem hareket açıklığını muhafaza etmek daha iyisi bunu artırmak
2- Omuz kaslarının elastikiyetini, dayanıklılığını ve gücünü artırmak
3- Omuz eklemini günlük yaşam koşullarına alıştırmak
4- Omuz sorun meydana çıkarma olanağı olmasına rağmen mecburen yapılan bir mesleğin sürdürülebilmesini sağlamak

Resimli omuz egzersizleri için lütfen tıklayınız…

Boyun Egzersizleri

Boyun sağlığınızı korumak, boynunuzu hali hazırda süreğen ağrılardan ve gelecekte oluşabilecek ağrılardan korumak için yapmanız gereken egzersizler:

Resimli boyun egzersizleri için lütfen tıklayınız…

Diz Egzersizleri

Diz anatomik pozisyonundan dolayı travmayada açık olduğundan kas, iskelet sistemi hastalıklarından en fazla etkilenen eklemdir. Bu hastalık günümüzde yaşlandıkça kemik erimesi, kireçlenme, fazla kilolarımız yüzünden meydana gelmektedir.

Genel olarak değerlendirirsek diz ağrılarında doğru teşhis ve yerinde tedavi gereklidir. Bu tedavilerin yanısıra dizimizle egzersiz yapmak daha sağlıklı ve kalıcı bir yoldur.

Resimli diz egzersizleri için lütfen tıklayınız…