Uluslararası Hastalar : 00 90 544 677 35 66 - +2130675004735

Skolyoz Hastalığında Okul Çantası Kullanımı

Skolyoz Hastalığında Okul Çantası Kullanımı

Okul Çantaları Skolyoz Hastalığını Tetikliyor

Sırt çantaları yükün vücudun güçlü kasları üzerinde dağıtılması için tasarlanmıştır; ancak ailelerin aralıklarla çocuklarının boynunda ve sırtında ağrı olup olmadığını sormaları gerekir. Ağrının yanı sıra; elde uyuşma, karıncalanma varsa gözardı etmeyip, kesinlikle uzmana danışmalıdırlar. Sırt çantalaları uygun kullanılmaz ise çocuklarda çeşitli kas, omurga sorunları, eklem ve sinir zedelenmelerine bağlı olarak ağrı ve uyuşmalar görülebilir.Okul Çantası Tek Taraflı Takılmamalı

Çanta ağır olacak olursa veya tek taraflı omuz askısı kullanılacak olursa kas zorlanmalarına neden olur. Özellikle boyun hızlı uzadığı yaşlarda tek el veya omuzla taşınan çantalar omurgada skolyoz gibi duruş bozukluklarına neden olabilir.Omuz Askıları Yumuşak Olmalı

Çantadaki omuz askıları geniş ve yumuşak oluşu omuz üzerinde yükün eşit dağılmasına yardımcı olur, dar ve sert olan omuz askıları kasın belirli noktalara ağırlığın binmesi sonucu dolaşım bozukluğu ve ağrıya neden olur.

Sırt Çantası İle İlişkili Zedelenmeleri Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Sırt çantası hafif olmalıdır: Sırt çantası çocuğun ağılığının %10- 15 ini geçmemelidir. Bu da ilkokul çocuğu için 3-5 kg ve daha üstü öğrenimler maksimum 8kg dir. Eğer okul nedeniyle çocuğun taşıdığı yük ağır ise öğretmen veya okul yönetimi ile konuşup hafifletmenin yolları aranmalıdır.
  • Sırt çantasında ağır olan eşyalar çantanın sırta bakan tarafına, hafif olanlar ise sırttan uzak olan kısma, ufak ve hafif olanlar çantanın ceplerine yerleştirilebilir ,ağırlık çantanın sağ ve solunda  eşit dağıtılmalıdır.
  • Her zaman askıları omuzlar üzerinde uygun biçimde oturtarak ayarlayınız ve her defa yük ilave edildiğinde tekrar askı ayarlarını kontrol ediniz ve yükün yeterince destek gördüğünden emin olunuz.
  • Çocuğunuzu sırt çantasının uygun kullanması için eğitiniz.  Uygunsuz kullanımının boyun ve omurgaya verdiği zararlar hakkında bilgilendiriniz.
  • Sırt çantası taşırken düzgün durmaya alışması için çocuğunuzu uyarınız, İlaveten boyun ve sırt kaslarının gelişip güçlenmesi için aktif olmaları veya egzersiz yapmalarını sağlayınız.