Doç. Dr. Nurullah Ermiş

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Uluslararası Hastalar : 00 90 544 677 35 66 - +2130675004735

Halluks Valgus

Halluks Valgus

Halluks Valgus Nedir?
Baş parmak yönünü değiştirip ikinci parmağa doğru yöneldiği zaman ayak’ta bir çıkıntı oluşur; bu kondisyonun adına Hallux Valgus denilir .

Normal bir ayak’ta baş parmak ve ona bitişik olan uzun kemik (birinci metatars) düz bir çizgi oluşturur. Ayak’ta bir çıkıntı oluştuğundan, ayakkabının sürtünmesi sonucunda bursit ve enflamasyon oluşur ve acı verir.

Halluks Valgus Belirtileri

  • Ayak başparmağının ayağa birleştiği bölümde kemiksi bir çıkıntı.
  • Ağrı ve hareket kısıtlılığı da olaya eşlik eder.

Bu hafif ancak yaygın sorun kadınlarda daha sık görülür. Bazı kişiler genetik olarak bunyona eğilimli olsa da, daha çok yüksek topuklu ve sivri burunlu dar ayakkabıların giyilmesi sonucu oluşur.

Halluks Valgus Kimlerde Görülür?

Halluks valgus herkeste görülebilir, kadın erkek ayrımı yapmaz. Bazı insanlarda doğuştan sahip oldukları ve ayağın şekli ile ilgili özelliklerden dolayı halluks valgus’a eğilim vardır. Ancak, dar, sivri burunlu ve topuklu ayakkabıların halluks valgus’a yol açtığı bilinmektedir. Bu nedenle, özellikle kentlerde yaşayan, sivri burunlu ve topuklu ayakkabı giyen kadınlarda çok daha sıklıkla görülür. Yıllarca bu tür ayakkabılar giyen kadınlarda özellikle 40’lı yaşlarda başlayarak ayakkabı kullanımını ve yürümeyi güçleştiren halluks valgus görülme oranı daha yüksektir. Ancak, bazen çok daha genç yaşlarda da görülebilir.

Halluks Valgus Tedavi Yöntemi

Ayağınıza iyi uyan ayakkabıların kullanımı çoğu kez en iyi çaredir ve bunyonun yarattığı rahatsızlığı önleyebilir. Eğer bursit gelişirse, eski bir ayakkabının bunyonun üstüne gelen bölümünde açılacak bir delik rahatlama sağlayacaktır. Bunyonun üstüne konacak yumuşak bir yastıkçık yararlı olabilir. Bazı nadir durumlarda fazla kemik dokusunu çıkartmak ve kemiğe eski biçimini vermek için ameliyat yapılabilir.