Doç. Dr. Nurullah Ermiş

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Uluslararası Hastalar : 00 90 544 677 35 66 - +2130675004735

Skolyozda Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Skolyozda Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Otururken; Sert sandalyede omurganız dik olarak, bir veya iki diziniz kalçanızdan daha yukarıda olacak şekilde oturun. Kısa dinlenme süreleri için koltuklu sandalye çok iyi destek sağlar.

Ayakta Dururken; Beliniz düz olarak ayakta durmaya çalışın. Ayakta çalışırken beldeki çöküklüğü hafifletmek için ayak iskemlesi kullanın. Dizlerinizi bükmeden öne doğru eğilmeyin. Bayanlar için orta yükseklikteki topuklar beli daha az zorlar. Topuksuz ayakkabılardan sakının.

Yatarken; Sert yatakta yatın. Yumuşak yatakların altına 2 cm kalınlıkta kontrplak koyun. Yüzüstü yatmayın. Sırtüstü yatarken dizlerinizin altına bir yastık koyun. Yan yatarken bacaklarınızı kalça ve dizden bükük olarak tutun.

Araba Kullanırken; Koltuğunuz sert olmalı. Pedalları kullanırken bacağınızın tam gerilmemesi için direksiyona mümkünse yakın oturun.

Kaldırırken; Kaldırmayı uygun şekilde güvenli yapın. Dizlerinizi bükün, yükü vücudunuza yakııı tutun ve kalkmak için bacak adalelerinizi kullanın. Ani hareketlerden sakının. Ağır herhangi bir şeyi belinizden yukarı seviyeye kaldırmayı denemeyin.

Çalışırken; Ağır iş yapmayınız. İmkânınız varsa yorgunluğu hissetmeden önce bir işten diğerine geçin. Eğer bütün gün büroda çalışıyorsanız fırsat buldukça kalkıp etrafta dolaşın.

Egzersiz; Bel ağrınız geçince düzenli egzersiz yapın, (yürüme, yüzme v.s.) Fakat güçlü bir harekete teşebbüs etmeden önce, adalelerinize ısınma ve gevşeme fırsatı vermek için yavaş başlayın.

Kilo; Her türlü skolyoz tedavisinde aşırı kilo çok büyük ve önemli bir sorundur. Çünkü aşırı kilo omurganın eğriliğini arttıracaktır .

  • 8 kilo vermeniz çok iyidir.. ne kadar zayıf olursanız , skolyozunuz o kadar az ilerler veya hiç ilerlemez.
  • Bunun tam tersine ne kadar şişman olursanız; Skolyoz o kadar fazla ilerler ve ameliyat gerektirir.
  • Ameliyat sonunda da aşırı kilo devam ederse; İyileşme süresini uzadığı gibi sırt omurlarına konan metal çubuklar üzerine baskı nedeniyle bir çok komplikasyon ortaya çıkar.

Yüzme; Yüzme en iyi spordur çünkü suyun hem kaldırma gücü hemde masaj tesiri bulunmaktadır. Sıcak sular ( kaplıca gibi ) daha da yararlıdır.

Yüzmeden sonra en iyi spor yürüyüştür.

Her türlü dövüş sporları ( karate, judo, tekwando, boks, güreş gibi ) ile ağırlıkla ilgili sporlar SAKINCALI sporlar olup, kati surette yapılmaması gereklidir.